2 |
Pracownia funkcjonowania społecznego realizuje zadania programowe jak i poza programowe związane z codziennym życiem. W ramach zajęć uczestnicy mają możliwość poznania różnego rodzaju placówek użyteczności publicznej takich jak: poczta, banki, urzędy, sklepy, hurtownie, zakłady usługowe itp. Każda z wymienionych placówek, niesie za sobą nowe możliwości poznawcze dla uczestnika WTZ.
W pracowni uczestnicy wykonują prace związane z poszczególnymi świętami, uroczystościami bądź innymi okolicznościowymi imprezami. Np. na święta Bożego Narodzenia wykonują ozdoby choinkowe z różnego rodzaju materiałów np. z drutu, który to sami odmierzają, docinają a następnie modelują do momentu uzyskania zamierzonego kształtu.
Wyposażenie pracowni pozwala na poznanie i pracę z komputerem oraz urządzeniami współdziałającymi takimi jak: drukarka, skaner. W tej pracowni powstają między innymi zakładki do książek, zaproszenia, kartki świąteczne, dyplomy, podziękowania itp. Wiele z tych prac wymaga dodatkowej oprawy czyli laminowania i wszystkich związanych z tym czynności dlatego niezbędna jest współpraca pomiędzy tą pracownią a pracownią technik różnych. Do zadań pracochłonnych, wymagających skupienia jak i uwagi należy produkcja kalendarzy, począwszy od ogólnego zarysu poprzez stronę graficzną skończywszy na ostatecznym kształcie przygotowanym do druku. Pracownia funkcjonowania społecznego zbliża samych uczestników do realnego życia i spraw z nim związanych, uczy współpracy w grupie, budzi potrzebę pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, uzmysławia im ich własne prawa ale również obowiązki co w konsekwencji lepiej przygotowuje i pomaga radzić sobie w życiu codziennym.
| 7 |